محققان کشور ماست ضد سرطان و ضد افزایش وزن تولید کردند

محققان کشور ماست ضد سرطان و ضد افزایش وزن تولید کردند

محققان کشور ماست ضد سرطان و ضد افزایش وزن تولید کردند
مهدی آقاجانی- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر محصولات فراسودمند یا عملگر را محصولاتی دانست که علاوه بر ارضای حس گرسنگی باعث پیشگیری از بیماری‌ها و بهبود روند بیماری‌ها می‌شود، گفت: این نوع محصولات از سال ۱۹۹۰ در دنیا به منظور افزایش امید به زندگی معرفی شدند.

وی ادامه داد: در سایر کشورها بر خلاف ایران هزینه‌های درمانی از سوی بیمه‌ها پرداخت می‌شود که با افزایش سن جوامع هزینه‌های درمان افزایش یافت و شرکت‌های بیمه کاهش هزینه‌های درمانی را در گرو پیشگیری از بروز بیماری دانستند از این رو توجه جدی به تغذیه و محصولات غذایی شد.

آقاجانی لبنیات و نوشیدنی را از جمله مواد غذایی دانست که مطالعاتی زیادی بر روی آن انجام شده است و خاطر نشان کرد: ماست یکی از محصولات غذایی است که مطالعات زیادی روی آن انجام شده است به گونه‌ای که امروزه ماست پروبیونیک عرضه شده است.

مجری از تولید ماست عملگر حاوی اسید لینولئیک کنژوگه (CLA) خبر داد و یادآور شد: این نوع اسید، چرب است که در بدن تولید نمی‌شود ولی از برخی دانه‌های روغنی و برخی فرآورده‌های نشخوارکنندگان چون گاو و گوسفند چون شیر قابل استحصال است در این پروژه تحقیقاتی تلاش شد تا به دو روش میزان این اسید چرب مزدوج را در محصولات لبنی افزایش دهیم.

آقاجانی اضافه کرد: اسید لینولئیک مزدوج به خوراک دام را یکی از این روش‌ها ذکر کرد و یادآور شد: روش دوم اضافه کردن این اسید چرب به شیر است که در این پروژه از این روش استفاده شد. مجری طرح با اشاره به جزئیات این طرح خاطرنشان کرد: در این پروژه با اضافه کردن روغن آفتابگردان و استفاده از برخی میکروب‌های خاص ماست عملگر حاوی اسید مزدوج (CLA) با خواص دارویی تولید کنیم.

محقق این طرح به جزئیات میکروب‌‌های استفاده شده در این ماست اشاره کرد و گفت: به صورت طبیعی برای تبدیل ماست به شیر میکروارگانیزم‌هایی در آن موجود است و پس از رسیدن به درجه مطلوب میکروب‌ها فعال می‌شود و موجب تبدیل شیر به ماست خواهد شد. این میکروب‌ها باید دارای شرایط خاصی باشد که برای این طرح از خارج وارد کردیم.

وی با اشاره به خواص دارویی این ماست اضافه کرد: این ماست برای پیشگیری از بروز سرطان پروستات و بهبود بافت قلب تولید می‌شود ضمن آنکه در افراد سنگین وزن موجب سوختن چربی و در نهایت کاهش وزن می‌شود. آقاجانی با تاکید بر اینکه ماست عملگر تولید شده در رنگ و طعم آن تغییر حاصل نشده است، ادامه داد: برای ارتقای خواص این ماست می‌توان میزان اسید لینولئیک موجود در آن را دو برابر میزان فعلی کرد ولی تغییراتی در طعم آن ایجاد خواهد شد.